Cimetière du Père-Lachaise

Cimetière du Père-Lachaise je nejnavštěvovanějším hřbitovem na světě. Zásluhu na tom má to, že je zde  pochováno mnoho významných  osobností. U nás je obdobný hřbitov na Vyšehradě. Jenže při vší úctě k českým velikánům, ti osoby odpočívajicí na  Cimetière du Père-Lachaise jsou celosvětově známí. Je zde pochována napřiklad Edith PiafJim Morrison, Honore de Balzac, Oscar Wilde, Fréderic Chopin a dalších 800 000 lidí.  Cimetière du Père-Lachaise je největším hřbitovem na světě. Jeho rozloha je 43.2 hektarů a kromě hrobů je zde 5300 stromů. Od roku 1993 je hřbitov vyhlášen národní pamatkou.

Cimetiere du Pere-Lachaise (3)

Hřbitov byl otevřen v roce 1804. Kapacity menších hřbitovů v jednotlivých čtvrtích v Paříži již byly nedostačující, proto se radní rozhodli otevřít velký hřbitov dál od centra. Jenže to se moc nelíbilo lidem, pro které v té době byl hřbitov moc daleko. Radní se tedy rozhodli hřbitov zatraktivnit tím, že na hřbitov  Cimetière du Père-Lachaise přemístily hroby významných lidí. Tím se stal pro pařížany atraktivní. Na hřbitově může být pohřben ten kdo měl bydliště v Paříži. Díky významným osobnostem, ale i stáří hřbitova stojí tento hřbitov za návštěvu. Náhrobky jsou zdobeny sochami známých umělců. Některé náhrobky jsou uměleckými díly, jiné jsou zajímavé svou patinou a stářím.

Cimetiere du Pere-Lachaise (2)

Z vlastní zkušenosti musím říct, že návštěva Cimetière du Père-Lachaise stojí určitě za to. My jsme během návštěvy neměli moc času projít celý hřbitov. Okolí hřbitova bylo zacpáno auty, protože v blízkosti hřbitova probíhal karneval v ulicích a proto jsme na hřbitovvyrazli pěšky a na hřbitov jsme dorazilii asi hodinu před jeho uzavřením. Hřbitov tak jak mnoho parků se totiž b Paříži na noc zavírají. Z hřbitova vás začnou postupně vytlačovat, tak aby hřbitov zavřeli. Je to určitě praktická věc z pohledu bezdomovců, kterých je v Paříži opravdu hodně. Ale nám turistům to může někdy vadit. Hlavně když je většina poznávacích zájezdů do Paříže časově dosti náročná. Co jsme viděli se mi moc líbilo a určitě by jsem se chtěl do Cimetière du Père-Lachaise opět vrátit a v klidu si celý hřbitov projít.

Cimetiere du Pere-Lachaise (4)

Praktické informace:

Vstup: zdarma

Otvírací doba: Po-Pá 8 -18:00 So 8:30 -18:00 Ne 9:00 – 18:00

Neoficialní stránky věnující se hřbitovu http://pere-lachaise.com/ naleznete zde podrobnou mapu i s hroby významných osobností Hřbitov si zde můžete virtuálně projít. Oficialní a aktualní údaje o otvírací době na následujicí tři dny naleznete na oficialních stránkách Paříže http://m.equipement.paris.fr/cimetiere-du-pere-lachaise-4080

hrob Jimiho Morrisna