proč jet do Paříže

Proč jet do Paříže

Paříž je v očích  mnoha lidí nejromantičtějším městem na světě. I mě muže Paříž nadchla, ale netroufám si sepsat krátký článek z nadšením a odůvodněním proč jet do Paříže. Proto jsem si nechal napsat tento článek Elii, která v Paříži byla a své nadšení pěkně shrnula. Na konci dodám svůj mužský názor.

Je t‘aime, Paris

Paříž je vždy dobrý nápad – Audrey Hepburn.

A já nemohu než souhlasit. O Paříži jsem dlouho snila a představovala jsem si, jak úžasné to tam bude. Víte, jak se říká, že když si něco moc dlouho představujete a říkáte si, jak úžasné to jednou bude, realita vás zklame? Tak u Paříže se to nestalo. Naprosto mě pohltila, uchvátila a už nepustila.

Většina z nás si při slově Paříž jako hlavní a nejvyhledávanější památku představí Eiffelovu věž. Ocelová věž se stala dominantou města lásky a módy. Ale nesmíme opomenout i další úchvatné památky nacházející v Paříži.

Prvně se musím zmínit o Vítězném oblouku (Arc de Triomphe), který jsem spatřila ze všech památek jako první. Měli jsme štěstí a byli jsme ubytovaní v jedné z postranních uliček vedoucích přímo na bulvár Champs-Élysées, tudíž doslova pár kroků od památky postavené Napoleonem Bonaparte.

Další úchvatnou a majestátní památkou je Louvre, jedno z největších muzeí na světě. Vstup do muzea je poněkud neobvyklý, jelikož uprostřed náměstí v palácovém komplexu Palais du Louvre stojí obří skleněná pyramida. A většinou se před ní táhne dlouhá fronta nadšených návštěvníků, kteří doufají, že uvidí jeden z nejnavštěvovanějších skvostů – Monu Lisu.

Přesuneme se dále, do románu francouzského spisovatele Victora Huga. Vítejte v katedrále Notre-Dame, kde se odehrává děj jednoho z velkých děl pařížského spisovatele Chrám Matky Boží v Paříži. Tato úchvatná gotická stavba se nachází na jednom ze dvou ostrovů na řece Seině. I když stavbu uvidíte už z dálky, musíte přejít na ostrov Ile de la Cité, abyste se zblízka pokochali oblouky, sochami a známými chrliči.

Hřích by byl, kdybyste při návštěvě Paříže zapomněli na historickou čtvrť, která dříve hýřila básníky, spisovatel, malíři a básníky. Rozhodně navštivte Montmartre. Pokud jste alespoň trochu kreativně založení, nebo se alespoň zajímáte o umění, rozhodně ho nesmíte vynechat z vašeho seznamu pařížských památek. Mezi slavnou dominantu Montmartru patří zářivě bílá bazilika Sacré-Coeur, u které můžete vidět nejen spoustu turistů, ale i umělců. Někdo zde maluje či fotí úžasný výhled na Paříž, jiní hrají klasické francouzské písně. Nachází se zde celá řada muzeí a galerií světově známých rodáků či dřívějších obyvatel této čtvrti. Mezi ně patří spisovatel Boris Vian či malíři Vincent van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec či Pablo Picasso. Když seběhnete z kopečku dolů, tak narazíte na světoznámý kabaret s velkým červeným mlýnem na střeše. Ano, už jsem vám napověděla, mluvím o Moulin Rouge (nebo-li v češtině Červený mlýn). I dnes teto proslulý kabaret můžete navštívit a vychutnat si představení kankánových tanečnic. Nyní však za návštěvu podniku zaplatíte o mnohem více než to bývalo v době jeho založení.

Tím jsem vám vyjmenovala a přiblížila nejvýznamnější památky hlavního města Francie. Je toho samozřejmě mnohem více, co vám Paříž může nabídnou, ale ráda bych vám připomněla, abyste návštěvu tohoto úžasného města neměli jako dostihy. Zastavte na chvíli při chvátání z jedné památky na druhou, jen abyste si udělali čárku. Zastavte se a rozhlédněte se. Sedněte si do kavárny, dejte si kávu a croissant. Uvědomte si, kde jste a vyslovte to nahlas: „Jsem v Paříži!“

Elie

jsem v Paříži
jsem v Paříži

A teď můj slibovaný pohled a názor na to proč navštívit Paříž. V Paříži je toho tolik, že to své si zde najde úplně každý. Od romantických duší, po lidi co milují historii, umění. Nebo mají rádi sport. Zkrátka Paříž je mix různých lahůdek a je jen na Vás které si z toho výběru vyzobete. Doufám že mé stránky Vám pomohou vybrat ty nejlepší místa v Paříži, které Vás budou bavit a které Vás zaujmou.

Kamil Staš