Notre Dame

O Paříži se tvrdí, že její krása je mimo jiné v tom, že nemá jedno místo, které by se dalo nazvat centrum města. Paříž má totiž v centru mnoho zajímavých míst, jednim z nich je Notre Dame. Vždy jsem si myslel, že nejnavštěvovanější památkou v Paříži je Eiffelova věž a z pročítání průvodců se dovídám, že nejnavštěvovanější je Notre Dame. Ročně tuto památku navštíví 14 miliónů lidí. Možná že za to může větší kapacita památky. Vstup zdarma. Nebo zkrátka tato katedrála zasvěcená Panny Marii táhne víc, než slavná věž. Notre Dame je jedna z mál gotických staveb v Paříži a myslím si, že právem láká výše zmiňovaný počet turistů.

Notre_dame_pariz

Historie Notre Dame

Katedrála se nalézá na jednom ze dvou ostrovů na řece Sieně která Paříží protéká. Naleznete ji na tom větším. V minulosti byla Paříž jen na těchto ostrovech. Siena městu poskytovala přirozenou ochranu. Stavba Notre Dame byla zahajena biskupem Eudem de Sully v roce 1163. Katedrála byla vystavěna v gotickém stylu. Na místě katerdrály v minulosti stála bazilika a předtím asi tisíc let chrám. Takže místo bylo bohů zasvěceno již tisíc let. Stavba katedrály trvala necelých dvěstě let. Katedrála byla dokončena roku 1345. Během staletí byla Notre Dame několikrát přestavována. Mnohokrát utrpěla válkami. Nejvíce byla katedrála poškozena během revoluce. Jeden z důvodů byl ten, že nad vstupními portály do katedrály byla a v dnešní době opět je galerie soch králů z Izraele a Judey. Během revoluce se ničily všechny symboly připomínajicí krále. V roce 1793 hrozilo nebezpečí, že bude katedrála zbořena. Naštěstí pro lidstvo i samotnou Paříž se tomu tak nestalo a v letech 1844 -1864 byla celá katedrála rekonstruována. Rekonstrukce se ujal Viollet-le-Duc. Tento architekt se specializoval na restaurování středověkých budov, ale nedržel se striktně starých plánů. V době rekonstrukce tedy Notre Dame získala štíhlou věž na centrální klenbou katedrály, byla přestavěna zničená galerie králů a na fasádě se objevily turisty ale i pařížany obdivované chiméry. Které mají za úkol odhánět zlé duchy a démony, kteří by chtěli katedrále ublížit. Viollet-le-Duc katedrále přidal i les ozdobných opěrných oblouků. V roce 1871 hrozilo vyhoření katedrály.

Notre_dame_pariz (10)

Chrám matky boží v Paříži

Než se pustím do popisu zajímavostí, které na Notre Dame můžete vidět, chtěl by jsem ještě chvíli zůstat u historie katedrály. V roce 1831 vydal Victor Hugo svou světově známou knihu Chrám matky boží v Paříži. Nebudu zde popisovat všem známý děj tragické lásky mezi hrbáčem Qzasimodem a cikánkou Esmeraldou. Co jsem chtěl spíš zmínit v celém díle se prolíná katedrála, takže pokud chcete nasát atmosféru Notre Dame v roce 1482 tak si přečtěte tuto klasiku. Možná že právě oblíbenost této knihy pomohla Notre Dame zachránit od zbouraní, protože Pařížané v letech vydání teto knihy moc v lásce katedrálu neměli a ona chátrala. Po vydáni románu ovšem oblíbenost Notre Dame stoupla.

Notre_dame_pariz (8)

Zajímavosti které můžete obdivovat na Notre Dame

Notre Dame je krásnou stavbou, kterou budete určitě obdivovat z venku i zevnitř. Vstup do katedrály je zdarma, ale nejspíš i tak si budete muset vystát větší frontu, která se před katedrálou tvoří. Zájem vidět interiér je obrovský. To ale nevadí, protože průčelí chrámu je hodně zajímavé. Gotické portály přibližně z roku 1220. Uprostřed je znázorněn Poslední soud. Pravý portál se jmenuje portál sv. Anny a v jeho centru je socha sv. Marcela biskupa z V. století. Portál v pravo se jmenuje Portál Panny. Dominantou tohoto portálu je Madonna s dítětem. Nad portály je galerie se sochami 28 králů Izraele a Judska.

Notre_dame_pariz (7)

Až vystojíte frontu, tak při vstupu do Notre Dame Vás určitě uchvátí velikost katedrály. Notre Dame je 130 metrů dlouhá a 50 metrů široká, vysoká je 35 metrů. Pojme až 9000 osob. Kromě velikosti a majestátnosti každého turistu nadchne jižní korzetové okno, které bylo postaveno kolem roku 1260. Na tomto okně je 84 medailonů. Na medailonech naleznete apoštoly, mučedníci, biskupové, andělé, různé biblické výjevy. Uprostřed okna je žehnajicí Kristus.

Notre_dame_pariz (5)

V jihovychodní části se nachází klenotnice, v níž jsou umělecká díla, liturgické předměty. Panovníci v minulosti tyto předměty v době nouze, nebo potřeby nechávali roztavit (šlo o zlaté předměty) a penize za zlato použili na financováni válek, nebo řešení hladomoru atp… Nejznámější relikvií, je Sainte-Couronne (Svatá koruna) údajně ji měl na hlavě Ježíš před ukřížovaním. Do Notre Dame byla přinesena v první polovině 13. století. Tato koruna není ale běžně vystavena, vidět ji můžete každý pátek v měsíci mezi 15 – 16 hodinou a na Velký pátek 10 – 17 hodinou. Vstup do klenotnice je zpoplatněn.

Notre_dame_pariz (6)

Ze severní věže je krásný výhled na Paříž, ten zkrasluje galerie Chimér. Chiméry můžete obdivovat i z venku, když si Notre Dame v klidu obejdete. Chiméry jsou vytesány z kamene jsou hlavně mezi severní a jižní věž Notre Dame. Jde o dekorativní výzdobu, kterou na Notred Dame přidal Violleta le Duca během přestavby katedrály. Chiméry mají odstrašovat zlé duchy a démony.

Notre_dame_pariz (9)

Můj osobní názor na Notre Dame

Zajímavostí je ještě mnohem víc. Z osobní zkušenosti musím říct, Notre Dame stojí určitě za návštěvu. Pokud jste nikdy nebyli u velké katedrály, tak Vás tato gotická stavba určitě uchvátí svou velikostí. Já jsem měl možnost vidět velké gotické katedrály v Toskánsku. Takže mě svou velikosti tolik neuchvátila. To nic nemění na tom, že Notre Dam je skvoustnou památkou. Mě se nejvíce líbily chiméry a skleněné barevné vitráže

Notre_dame_pariz (4)

Důležité informace o Notre Dame

Otvírací doba.

Vstupné do katedrály je zdarma, ale vstup například do klenotnice je zpoplatněn, potřebné informace naleznete na oficialních stránkách katedrály.

Notre_dame_pariz (3)