Tour Montparnasse – panoramatická věž

Francozi jsou národ který neustále stávkuje. Jednou je to za socialní jistoty, podruhé za demokracii, potřetí bojují za své okolí. V minulosti protestovali proti Eiffelové věži a chtěli ji po světové výstavě zbořit. Ještě že věž nezbořili. Dnes je totiž Eiffelová věž největším turistickým magnetem a světově uznávaným turistickým symbolem. Takto protestovali i proti mrakodrapu Tour Montparnasse. Který byl dostavěn v roce 1973. Montparnasse byl první z mrakodrapů, který měl vyrůst v historickém centru Paříže. Byl první a taky poslední, protesty pařížanů již nezabránily k tomu aby, tento mrakodrap ve tvaru rtěnky v centru vyrostl. Ale další mrakodrapy se již v těchto místech nestavěly. Pro moderní výškové budovy si Paříž vyčlenila čtvrť La Défens. Tour Montparnasse  zůstal osamocen v nízké zástavbě a je jasné, že nehezky ční v panoramatu Paříže. Proto se tvrdí, že nejkrásnější vyhlídka na Paříž je právě z Tour Montparnasse, protože jedině odtud tento mrakodrap není vidět.

Tour Montparnasse vycniva v panorama

Mrakodrap Tour Montparnasse byl dostavěn v roce 1973. V mrakodrapu v kancelářích pracuje 5000 lidí. Je vysoký 210 metrů a na jeho střeše je panoramatická rozhledna s úžasným výhledem na celé město. Nahoru vede vede pro turisty rychlovýtah, který je nejrychlejším rychlovýtahem v Evropě. 56. pater zvládne za 38 sekund. V 56. patře se můžete podívat na historické fotografie, koupit suvenýry, u východu z výtahu budete vyfoceni, takže si můžete koupit fotku s vámi. A pak budete muset vystoupat po schodech pěšky do 59. patra, kde je prosklená panoramatická rozhledna, z které je nejlepší výhled na Paříž. Proto zde jezdí mnoho poznávacích zájezdů.

pohled z Eiffelové věžeobr: Tour Montparnasse z Eiffelové věže

Z osobní zkušenosti mohu říct, že návštěva tohoto mrakodrapu stojí za to. Už jen proto, že u nás tak vysoké budovy nenaleznem. Dalším zážitkem je výtah. Díky své rychlosti většině lidí zaléha při brzdění v uších a samozřejmě výhled z mrakodrapu určitě stojí za to. Víc napoví přiložené fotky. Jediný náš problém byl že jsme na mrakodrapu byli ve chvíli kdy se začalo stmívat, takže fotky mají větší zrnitost. Ještě by jsem se vrátil k faktu, že francouzi rádi stávkují. I přes to se ale v Paříži staví moderní stavby a to i v historických místech, díky tomu se město neusltále vyvíjí. A je na co se dívat. Vždy smutně vzpomínám na naši národní knihovnu, která byla zamítnuta. Tím neříkám, že je Tour Montparnasse krásný mrakodrap, kterému to v panorama Paříže sluší, ale myslím si že kdyby vedle něho vyrostly další podobné budovy, tak by mezi ně zapadl a panorama by vypadalo úplně jinak.

Praktické informace:

Vstupné pro dospělé bylo 7 Eur (2014)

http://www.tourmontparnasse56.com/ – stránky kde se dovíte více o této turistické atrakci, včetně aktualních informací o otvírací době. Která je dlouho do noci. Koukat na romatnickou Paříž můžete totiž i za tmy kdy je krásně osvětlená Eiffelová věž.

Ukázka jak jdou z Tour Montpasnasse vidět známé památky v Paříži.

Pohled na Louvre z Tour Montparnasse obr: Pohled z Tour Montpasnasse na Grand Louvre

pohled na Invalidovnu z Tour Montparnasseobr: pohled z Tour Montpasnasse na Invalidovnu

pohled na Eifflovu vez z Tour Montparnasseobr: Pohled z Tour Montpasnasse na Eiffelovou věž a moderní čtvrť La Défense

Lucemburske zahrady pohled z Tour Montparnasseobr: Pohled z Tour Montpasnasse na Lucemburské zahrady a Pantheon.