Sacré Coeur

Sacré Coeur je jednou z nejslavnějších památek v Paříži, která je neodmyslitelně spjatá s bohatou historií města. Nachází se na vrcholu Montmartru, což je nejvyššího bodu v Paříži. Byla postavena v 19. století jako výraz díků za ukončení Prusko-francouzské války. Kostel Sacré Coeur, který má významnou symbolickou hodnotu, se stal národním svatostánkem a místem, kde se střetává tradice s moderním vývojem.

Symbolické významy Sacré Coeur

Století. Jeho stavba trvala 25 let a byla dokončena v roce 1914. Symbolicky představuje počátek nové éry ve Francii a jeho bílá barva symbolizuje naději a čistotu.

Kostel je symbolem odpuštění a připomíná Francii její minulosti. Díky obrovskému kříži a soše Panny Marie na vrcholu kostela je obzvláště výrazným symbolem křesťanství. Kostel je navíc často vnímán jako symbol lásky a harmonie mezi lidmi.

Historie postavení kostela

Století, který se nachází na kopci Montmartre v Paříži. Historie tohoto chrámu sahá až do počátku 19. století. První zmínky o chrámu pocházejí z roku 1814, kdy Napoleon Bonaparte slíbil postavit kostel po svém vítězství v bitvě u Waterloo. Postavení chrámu bylo pozastaveno až do roku 1845, kdy byl na místě vybudován nový kostel. Kostel byl vybudován v neoklasickém stylu a dokončen v roce 1875. Kostel se skládá ze čtyř hlavních částí: věže, klenby, věže a krypt. Kostel se stal symbolem boje proti modernizaci Paříže a stal se jedním z nejvíce známých kostelů ve Francii. Během druhé světové války byl kostel často bombardován, ale naštěstí nebyl poškozen. V roce 1973 byl kostel restaurován a jeho stav byl znovu získán. Kostel je dodnes velmi oblíbeným cílem turistů. Jeho neoklasický styl a půvabné prostředí přitahují tisíce návštěvníků každý den.

Montmartre – nejvyšší bod Paříže

Montmartre je jedno z nejznámějších a zároveň nejvyšších míst v Paříži. Jeho historie sahá až do středověku, kdy byl obklopen vinicemi. Díky svému strategickému umístění na skále v jihozápadní části města se stal jednou z nejvýznamnějších turistických destinací. Stávala se tu vyhlídka na Eiffelovu věž a Champs-Élysées.

Byla postavena v 19. století a od té doby se stala nejoblíbenějším bodem pro turisty. Byla to první stavba, která se postavila na nejvyšším bodě Montmartru. Kromě jejího okouzlujícího vzhledu se tady nachází také zvonice s vyhlídkou, která je jednou z nejkrásnějších v Paříži.

Pařížský kostel a národní svatyně

Pařížský kostel Sacré Coeur (Boží Srdce) je národní svatyní Francie, která se nachází na vrcholu kopce Montmartre v Paříži. Kostel má bohatou historii a byl vybudován v 19. století. Jeho bílé stěny jsou všudypřítomné v městě a připomínají francouzskou národní pýchu.

Kostel má mnoho architektonických prvků, které ho činí výjimečným. Můžete vidět kopule, která se táhne pozemky, stejně jako sochy a věže. Interiér kostela je často vyobrazován zelenými a bílými barvami, což dodává důstojnost a klid. Kromě toho se v interiéru nachází mnoho soch a obrazů, které přinášejí další osobitý vzhled.

Prusko-francouzská válka a Sacré Coeur

Prusko-francouzská válka (1870–1871) významně ovlivnila Francouzsko. Bitva u Sedanu velmi oslabila francouzskou armádu a nastolila pruskou nadvládu nad Francie. To vyústilo v vyhlášení tzv. druhé Francouzské republiky. Konzervativní sekty v Paříži odpověděly zřízením vojenského vozu v katedrále Sacré Coeur na Montmartru. Tento voz byl vysvěcen jako symbol křesťanského odporu a obžalování republikánské vlády. Tyto události vedly k výstavbě Sacré Coeur jako symbolu národního obrození a národního pokání Francie.

V letech 1875 až 1914 byla Sacré Coeur postavena jako monumentální bazilika, která by se měla stát svědectvím francouzského odporu a obnovy. Bylo vystaveno plášť z bílého vápence, aby symbolizovalo národní obrozu. Kontrast mezi vápencem a modrou oblohe je známý jako “modré a bílé” a je jedním z nejčastějších symbolů Francie a jeho boje proti Prusům. Dnes je Sacré Coeur jedním z nejnavštěvovanějších a nejdůležitějších památek ve Francii.